ŠILĖNŲ ISTORIJA

silenai-kaimas
silenai-kaimas

Šilėnai- tai etnokutūrinis kaimas sostinės pašonėje. Bene labiausiai kaimą išgarsino ir kasdien čia keliauninkus pritraukia žymusis Neries regioninio parko įrengtas žygtakis. Išties, pagrindinį darbą čia jau lig šiol atliko pati motina gamta ir jos sesuo istorija. Neries (galima būtų sakyti ir Vilijos, nes anot Konstantino Tiškevičiaus knygos "Neris ir jos krantai", Neris prasideda kiek toliau, ties Grabijolais), šiose vietose išsiraizgę gražuoliai vingiai garsėja rėvomis, ir neveltui yra tapę antraisias žvejų namais.

Neretas žygeivis internete yra dalinęsis įspūdžiais apie itin retų ir saugomų lietuviškųjų orchidėjų - gegūnių- pelkę, Naujosios Rėvos piliakalnį, stebėjęsis akmeniniu grindiniu - bruku miško viduryje bei gaivinęsis mitologinių šaltinių vandeniu.

Bet yra istorijų, kurių jokiame internete nepaskaitysi, kaip antai kad dar ne taip seniai buvo laikai, kai šilėniškiai ne vien gamtos grožiais, bet ir pogrindžio naminukės fabrikėliais garsėjo - miškų apsuptis ir prastai pravažiuojami keliai puikiai tiko šiam verslui.

Svečiai atvyksta ir išvyksta, o gyvenimas mūsų kaime teka sava vaga. Ir mums yra didžiulė privilegija bei atsakomybė būti savojo kaimo istorijos rašytojais.

Kaip sakė poetas, publicistas Vladislovas Sirokomlė: "Didžiausia gėda nepažinti žemės, kurioje gyveni, o dar didesnė, kai svetimais kraštais domimasi labiau nei savuoju".

Šilėnų kaimas pirmą kartą minimas dokumentuose 1500 metais, kai Didysis kunigaikštis Aleksandras Jogailaitis patvirtino Vilniaus katedros kapitulai dovanotas žemes.

1500

Pirmasis paminėjimas

1720

Pirmasis aprašas

Pirmas Šilėnų aprašas yra iš 1720 metų, kai Šilėnų palivarką valdė Vilniaus kanauninkas Bialozaras.

Šilėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčia

1725

1725 m. pastatyta medinė bažnyčia, kuri ilgai buvo filija, tik 1922 metais įsteigta Šilėnų parapija. Bažnyčios varpinėje išlikęs 1716 m. varpas, puoštas karūna. Ekspertai teigia, kad varpas nulietas Karaliaučiuje ir dovanotas bažnyčiai. Mat senovėje buvo tradicija naujai bažnyčiai dovanoti varpą, todėl ir metai nesutampa 1716 vs 1725. Antrasis – didysis – varpas gali būti lietas Brolių Felčinskių liejykloje Kalusze. https://dzwony.pl

Pasakojama, kad Šilėnų piemenys, ganydami gyvulius, rado ant karklo pakibusį, Nerimi atplaukusį Švč. Trejybės paveikslą. Šį paveikslą žmonės išvežė į Sudervės bažnyčią, bet jis vis grįždavo atgal. Žmonės tai palaikė Dievo ženklu ir nutarė pastatyti bažnytėlę. Bažnyčia yra medinė, liaudies architektūros formų, stačiakampio plano, su 2 bokšteliais, siaura trisiene apside, žema zakristija.

Tiesiant kelią iš Vilniaus į Legotiškių dvarą, kad į smėlį neklimptų arklių traukiamų vežimų ratai, buvo paklotas akmeninis grindinys- brukas. 2008 m., vykdant kelio rekonstrukciją, buvo atkurta 15 m bruko.

1932

išgrįstas brukas

2014

ATNAUJINTA PASTATų drožyba

Iniciatyvos “Mūs pirkelė dailiai inrėdzyta“ metu atnaujinta Vilnijos kraštui būdinga gyvenamųjų namų medinė puošyba.

patvirtintas herbas

2015

Šilėnai - pirmasis herbinis kaimas Vilniaus rajone. Herbinio skydo auksiniame lauke vaizduojamas mėlynas dobilo lapas. Mėlyname – auksinis kryžius, krikščionybės simbolis, dobilas – Šv. Trejybės simbolis, auksas – kilnumo ir dorybės spalva, mėlyna – dieviškosios išminties spalva.

300 m. bažnyčios jubiliejus

2025

Bažnyčios pastatymo jubiliejui pažymėti buvo pagaminta 5 metrų aukščio jubiliejinė verba. Būtent šiuose kraštuose, tarp Vilniaus ir Sudervės, prieš 200 metų yra gimusi verbų rišimo tradicija

KELIO REKONSTRUKCIJA - ASFALTAS IKI ŠILĖNŲ

2016

Oficialiai vadinama kelio rekonstrukcija, Šilėnų gyventojams buvo visiškai naujas kelias - nuo šio laikotarpio prasidėjo kita kasdieninio gyvenimo kokybė.

KURKIME ISTORIJĄ KARTU

Šilėnų bendruomenei trūksta lėšų užbaigti pradėtus darbus, ypač įgyvendinti patikimos ir ilgaamžės stiklinės vitrinos - namelio projektą. Mes, bendruomenės komanda, dedame visas pastangas rėmėjų paieškai bei vertiname kiekvieną projektui paaukotą eurą. Kviečiame suremti pečius ir prisidėti prie šio istorinės svarbos projekto.

Paremkite jums patogiu būdu - per elektroninę bankininkystę, pavedimu ar skirdami 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio.

Už bendraminčius, parėmusius verbos projektą, bus aukojamos šv. Mišios. Visų rėmėjų sąrašą patalpinsime į simbolinę kapsulę su raštu ateities kartoms bei iškilmingai įleisime į verbos stiklinės vitrinos pamatą.